У присуству премијера Вучића у Ћуприји отворена фабрика текстила

Вучић: “Ћуприја заслужила безрезвну подршку”; Ерић: “Ово је само почетак нове ере индустријализације Ћуприје”. 

Фабрика текстила турске компаније ЦЦМ, која у Србији послује под називом “Тибет мода”, свечано је отворена у Ћуприји у присуству премијера Александра Вучића. Заједно са председником Владе, врпцу су пресекли власници “Тибет моде”, Бурак Галип Акурт и Мелих Сенгул и домаћин, председник општине Ћуприја Нинослав Ерић. Свечаности је присуствовао и амбасадор Турске Мехмед Кемал Бозај, за кога је премијер Вучић изјавио да је један од најзаслужнијих што је турска компанија инвестирала баш у Ћуприји. Вредност овог пројекта је 1,1 милион евра а фабрика се налази на простору бивше штампарије “Младост”.

ЋУПРИЈА ЗАСЛУЖИЛА БЕЗРЕЗЕРВНУ ПОДРШКУ ВЛАДЕ

Када завршимо изградњу Коридора 10, источног крака према Софији и јужног према Грчкој, имаћемо двоструко-троструко више путничких возила него данас, посебно из Турске. Желимо да имамо добре односе са Турском. Многи су ми се смејали и осуђивали ме због добрих односа и мира са муслиманима, е ово су резултати! Неће Турци да дођу тамо где немају добре односе. Ми их дочекујемо као пријатеље”, рекао је премијер Александар Вучић након обиласка погона новоотворене фабрике и подсетио на турске инвестиције у Лесковцу, Владичином Хану, Алексинцу и Крупњу, најавивши још једну у Житорађи. Како је рекао, он је обавезан да доводи инвеститоре јер је за то изабран и плаћен, док турски пријатељи то не морају, “али су ипак одабрали да улажу управо у Србију”. Вучић је подвукао да Влада Србије није дала субвенције за ову турску инвестицију, али је обећао Ћуприји да ће да помогне “да се купи још једна хала, како би били створени услови да у овој фабрици ради 1000 радника”. Тек тада, истакао је, доћи ће поново да обиђе ово постројење.

        Обилазак погона “Тибет моде”

Све што смо уништили од 1990.године и од 2000. наовамо, полако те индустријске центре оживљавамо. Хоћемо у Ћуприји да имамо још страних инвестиција. Уколико се аустријски “Цумтобел” одлучи за Ћуприју, имаће сву подршку Владе Србије, а то би онда решило све проблеме око запошљавања Ћупричана, али и читавог поморавског краја – у Јагодини, Параћину, Деспотовцу и Свилајнцу”, оценио је Вучић додавши и да је председнику Ерићу обећао да ће кроз разне врсте подршке помоћи да се изграде бољи путеви и инфраструктура до Манасије и Раванице, како би привукли грађане из целе Србије да обилазе ове светиње.

Председник Владе искористио је боравак у Ћуприји да саопшти да ће после трећег квартала ове године, по његовој процени, суфицит бити најмање 28 милијарди динара, што је први пут после много година.

Први пут немамо мањак у државној каси. Јавни дуг нам не расте, неће ни достићи 75 одсто БДП, а већ ћемо кренути да га обарамо. Следи повећање плата и пензија, полако. Плате и пензије не повећавамо пред изборе, већ кад прођу избори, онда могу да порасту. У року од месец дана сазнаћете све, после договора са ММФ”, закључио је премијер захваливши се свима који су заслужни за ову инвестицију, а посебно амбасадору Бозају и диретору фабрике Џинси Танеру Бујукџану, док је власницима “Тибет моде” Акурту и Тенгулу поручио да су им његова врата у Влади Србије увек отворена.

ВЕЛИКИ ДАН ЗА ЋУПРИЈУ

Нинослав Ерић, председник општине Ћуприја, обраћање је почео подсећањем да су он и његов тим 2013. године, приликом преузимања одговорности у вођењу локалне самоуправе, поставили јасан циљ: привредни и економски развој општине Ћуприја, пратећи максиму тада првог потпредседника Владе Александра Вучића: Економија, економија, економија!

 Свечано: Сенгул, Вучић, Ерић и Акурт

У претходном периоду, до 2013. године, Ћуприја није имала ниједан ар индустријске земље, није имала ништа док нисмо преузели одговорност у овом граду. Након тога, уз помоћ Владе Републике Србије, Републичке дирекције за имовину и њеног директора Јована Воркапића, успели смо да пребацимо власништво на једној парцели и постанемо власници 16 хектара индустријске земље. Уз помоћ Министарства привреде данас завршавамо прву и отварамо другу фазу комунално-инфраструктурног опремања индустријске зоне. Поред овог задатка, општина Ћуприја покренула је и стечајне поступке над привредним субјектима на добрим локацијама, који су у поступку приватизације били у лошем стању. Из једног таквог стечаја општина Ћуприја је купила административну зграду и халу од 2 хиљаде и 300 квадрата. Најозбиљнији инвеститори, иако су многи били заинтересовани, били су власници “Тибет моде”. “Тибет мода” данас покреће привредни развој општине Ћуприја и представља први точак који ће покренути наш привредни развој”, рекао је Ерић, а потом је један од најагилнијих председника локалних јединица у Србији најавио како је ово само почетак “нове ере индустријализације Ћуприје”:

Следећи “точак” ће бити покренут за месец дана када ћемо отворити фабрику “Еурофајбер”, стотинак метара одавде, где је ова кинеска компанија закупила 5 хиљада и 700 квадрата. Они желе да граде постројење у нашој индустријској зони површине 20 хиљада квадрата и да запосле 250 радника. Али то свакако није све. Још једна компанија, али овог пута домаћа, СДПР Југоимпорт, у договору са нашом општином направиће погон у Ћуприји. Данас сам разговарао са премијером. Јуче су били представници компаније “Цумтобел” и ако они одлуче да инвестирају код нас – а ми смо ушли у најужи круг – остварићемо наш циљ, нашу визију. Наша визија је да повећамо број становника општине Ћуприја кроз економски и друштвени развој. Желимо да нас нам се деца овде рађају; желимо да одлазе, заврше школе и онда се врате да живе овде. Желимо да они који нису из Ћуприје дођу да у Ћуприји живе. И то је наша визија, то је наш задатак.”, закључио је Ерић, захваливши се турским инвеститорима и пожелевши им успешан рад. На крају, први човек општине Ћуприја посебно се захвалио премијеру Вучићу, оценивши како је то човек који “води нашу државу на прави пут”.

ЋУПРИЈА – НАЈВЕЋИ МОСТ ИЗМЕЂУ ТУРСКЕ И СРБИЈЕ

Амбасадор Мехмет Кемал Бозај поручио је на свечаном отварању да је уверен да ће Ћуприја “ од данас бити највећа ћуприја, мост између Србије и Турске”. Он је подсетио и да су разговори о доласку “Тибет моде” почели у децембру прошле године.

Тада ми је премијер Вучић рекао: – Ви кажете ћуприја, ми кажемо ћуприја, што не бисмо саставили ове две ћуприје па да буде једна трговина од Ћуприје”, рекао је Бозај и потврдио да ће и сам бити подршка Ћуприји и њеном председнику Ерићу. “Прихватио сам понуду, и уз подршку председника општине Нинослава Ерића ево нас данас овде. Од Ћуприје преко Јагодине и Параћина, знам да је тај народ радан и вредан. Надам се да нећемо да изневеримо ни премијера ни грађане”, истакао је амбасадор Бозај. Он је такође захвалио премијеру Вучићу што је, како је рекао, омогућио турским фирмама да раде у Србији јер без његове подршке то не би било могуће.

    Подршка Ћуприји: амбасадор Бозај

У истом тону говорио је и један од власника “Тибет моде” Бурак Галип Акурт који је прво истакао да је срећан и задовољан што та компанија почиње пословање у Србији, и потврдио да ће у новој фабрици у последњој фази пројекта бити запослено хиљаду људи. Он је подвукао да турске компаније имају велики утицај у текстилној индустрији и велико знање, као и то да су они у Ћуприји како би све знање спровели у дело. “Овде у фабрици нисте видели само мајице – то је квалитет! А људи из Јагодине, Ћуприје и Параћина су то урадили”, истакао је Акурт. И Мелих Сенгул, сувласник компаније, захвалио је Вучићу и Ерићу, али и власнику турске компаније “Џинси” Танеру Бујукџану који је помогао да “Тибет мода” дође у Србију. “Имамо поверење у Србију и зато смо је и одабрали јер смо знали да има сјајну будућност и да је за корак испред других. Успећемо, али треба да будемо јединствени у овоме”, закључио је Сенгул.

Рецимо и то да је премијер Вучић индиректно најавио да ће Ћуприја сигурно добити једног од два велика инвеститора – амерички Трак лајт или једну другу фирму-гиганта.

 Почела друга фаза изградње Индустријске зоне

Након отварања погона “Тибет моде” председник општине Ћуприја Нинослав Ерић и директор Републичке дирекције за имовину Јован Воркапић положили су камен темељац за другу фазу Индустријске зоне “Минел”. “Извођач је кренуо да ради другу фазу, до регионалног пута, и тиме ћемо комплетно да заокружимо комунално инфраструктурно опремање, после чега крећемо у пун привредни развој. Вредност овог посла је 20 милиона динара, од чега ће Министарство привреде финансирати 60 одсто а локална самоуправа 40”, изјавио је председник Ерић. Прилику да похвали добар рад општине Ћуприја искористио је и Воркапић: “Драго ми је што је Ћуприја један од добрих примера. Иначе, Дирекција за имовину је чинила ово и у Новом Саду, Руми и Врању али Ћуприја са својим положајем, највише оправдава такве акције”.